Aidas
AIDS-HIV
CO ZNAMENAJÍ PÍSMENA AIDS a HIV: A- Acquired získaný během života, způsobený virem
I - Imunne = selhání obranyschopnosti,
D - Deficience
S - Syndrome = syndrom, příznaky typické pro určité onemocnění
AIDS-syndrom získaného deficitu imunity.
H - Human = lidský
I -Immunodeficiency = chybějící obranyschopnost
V - Virus
HIV = Virus lidského imunodeficitu Jak se dá nakazit: Vir HIV je obsažen v tělních tekutinách - krvi, slinách,slzách. Největší pravděpodobností přenosu je pohlavním stykem. U dívek se , vzhledem ke krvácení, za nejinfekčnější období pokládá menstruace. Nakazit se nemůžeš při hlubokém líbání ani při vzájemném masturbování s partnerem.
Další způsob přenosu je krví infikovanými injekčními stříkačkami, jehlami .Společné používání injekčních stříkaček a jehel mezi narkomany znamená naprostou pohromu .V České repubice se daří dlouhodobě držet douhodobě pod 10% , v inulém roce se nakazilo takto pouze 6% lidí to je velký rozdíl mezi námi a státy východní Evropy.Na Ukrajině ,Bělorusku a Moldavsku se nakazí ,až 80% toxikantů. Neplatí to jenom pro narkomany, ale třeba i pro sportovce, kteří si píchají steroidy .Někteří lidé mají strach z toho , že se nakazí pří krevní transfuzi.To se dnes stává jen opravdu vyjímečně . V naší republice od roku 1987 všechny vzorky krve kontrolovány .Spousta lidí má strach při návštěvě tetovacího studia a při propichování uší ,ale pokud jsou dodržena všechna hygienická pravidla není se čeho obávat.
Nakažená těhotná žena přenáší nákazu na své dítě asi ve 20-30% případů. Dítě může být nakaženo v průběhu těhotenství nebo při porodu.
Statistiky ve světě: Počet lidí nakažených virem AIDS rok od roku stoupá. V roce 1990 bylo ve světě nejméně 400.000 lidí nemocných AIDS, v roce 1995 už 1.000.025 lidí a to jsou pouze nahlášené případy , skutečný počet je odhadován na 4.5 miliónu a v roce 2000 asi 12-18 milionů nemocných a infikováních asi 30-40 milionů. Nejvíc nakažených je v Africe, dále pak Spojené státy, pak je Evropa. V České republice : K poslednímu říjnu 1997 bylo u nás zaznamenáno 352 případů nakažení virem HIV, z toho 103 lidí onemocnělo AIDS a 64 pacientů zemřelo .V roce 2005 bylo diagnostikováno 90 případů HIV\AIDS ,tedy o 18 více než o rok dříve .Onemocnění bylo v loni diagnostikováno u 10 infikovaných osob a z toho 9 z nich zemřelo. Skutečný počet HIV ifikovaných je však zhruba 10krát vyšší. Nejvíce ohrožení jsou lidé v Praze, protože tam je zaznamenaných nejvíc případů .V Čr je ročně zaznamenáno asi 50-60 osob
Hlavní příznaky nemoci: -zvětšení mízních uzlin na několika místech na těle trvající déle než 3 měsíce
- nevysvětlitelná a dlouhotrvající horečka a noční pocení,
- úbytek hmotnosti přesahující 10% hmotnosti, -bolestivé puchířky na kůži -přetrvávající průjmy
Onemocnění AIDS se může projevit jako následek infekce HIV, a to zejména v posledním stadiu vývoje viru v těle. Pravděpodobnost rozvoje onemocnění AIDS může být snížena dodržováním životosprávy doporučené lékařem.
Virus je velmi citlivý na vnější prostředí a zničí ho teploty nad 50°C, vysokoprocentní alkohol nebo běžná desinfekce .
Ti, kteří zjistili existenci viru ve svém těle, prožívají tuto chvíli jako nejtěžší životní situaci. Stejně komplikovaný je i nástup fyzických obtíží. K utrpení postižených přispívá i snadnost, s jakou se dostávají do společenské izolace. Trpí tak dvakrát - vědomím nejisté vyléčitelnosti a odmítnutím okolí.
HIV v těle:
Člověk nakažený virem HIV nemusí mít třeba i několik let žádné zdravotní potíže , ale i v tomto bezpříznakovém období může nakažený člověk přenést virus i na jiné osoby . Při tom se cítí zcela zdráv.
jeho partner na něm nic nepozná .HIV napadá typy bílých krvinek , které jsou součástí imunitního systému lidského těla. Jakmile začne imunitní systém selhávat , bílé krvinky nemohou vykonávat svoje běžné povinnosti ( obrana před nemocí a boj s choroboplodnými zárodky ). Choroboplodné zárodky , které jsou obvykle z těla vypuzeny , získají příznivé prostředí a začnou se rozmnožovat. Nemoci a příznaky AIDS nejsou způsobeny samostatným HIV , jak by bylo běžné u obvyklé virové choroby , ale rozvíjejí se díky selhání imunitního systému , který s infekcí přestane bojovat.
Ještě navíc se virová nákaza nechová typicky , protože nemoc se nějakou dobu vůbec nijak neprojevuje. Jakmile však HIV pronikne do těla , rychle se rozmnožují , což je možné zjistit v krvi a tekutinách chránících mozek a míchu. Avšak nakažený člověk je v tomto stádiu bez jakékoliv příznaků nemoci , nanejvýš mívá příznaky podobné chřipce ( jako je například rýma nebo teplota ) , může se mu objevit vyrážka , zvětšené uzliny v podpaží nebo může trpět častějšími bolestmi hlavy. Tyto příznaky se běžně připisují třeba nachlazení nebo nějakému běžnému viru , které člověk někde chytil.
Všechny výše popsané příznaky stejně jako v těle připomíná vysoká hladina HIV však během pár týdnů zmizí. Člověk se pak opět cítí dobře. Virus však v těle nadále přebývá , jen není aktivní , ,,spí´´. Nebezpečí spočívá v tom , že nakažený člověk během tohoto období šíří virus dál. Nakonec , o mnoho let později se HIV ,,probudí'' a začne se znovu množit. A to je chvíle , kdy se z viru vyvine AIDS.
Léčení:
Lékaři i pacienti získali mnoho zkušenosti týkajících se HIV a AIDS. Díky tomu v péči o pacienty došlo k mnoha zlepšením , podobně jako při léčení nemocí a infekcí související s AIDS. Například jisté typy zápalů plic vázaných právě na AIDS je již možné vyléčit pomocí antivirových prostředků a antibiotik. Bolestivá místa postižená Kaposiho sarkomem se léčí radioterapií ( ozařováním ). Nicméně v současné době stále ještě neexistuje žádná léčba , která by byla proti AIDS účinná , dokonce neznáme žádný dlouhodobě působící prostředek léčení. Neexistuje ani žádná vakcína ( očkovací látka proti infekcím ) , která by zabránila rozvoji a šíření HIV - jako je tomu například u neštovic , spalniček a podobných nemocí. I přes pokračující úsilí vědců o vývoj léků a vakcín působících proti AIDS a přes příležitosti dílčí úspěchy je celkový pokrok pomalý a další postup velice obtížný.
Protože viry žijí a množí se v hostitelských buňkách , jsou velmi špatným cílem. Existují sice několik antivirových léků , avšak ve srovnání s mnoha úspěšnými antibiotiky která ničí bakterie jde jen o nepatrné množství.
Lék AZT ( azidotbymidin ) zpomaluje u některých lidí vývoj AIDS. Jenže mívá zároveň nepříjemné , nebo dokonce i škodlivé účinky , jako je nevolnost , zvracení , celková slabost , v některých případech může dokonce způsobit poškození kostní dřeně. Někteří nemocní ho užívat nemohou , jiní se ho raději sami vzdají.
Jedna z cest , kterými se vydává výzkum , je zabránit HIV , aby pronikl do hostitelské buňky.
PREVENCE:
KONDOMY MOHOU UČINIT SEX BEZPEČNĚJŠÍM, NIKOLI VŠAK BEZPEČNÝM |
Když se přednáší o AIDS, studenti si myslí, že kondomy je před virem HIV ochrání. Pravda je, že tím mohou podstatně snížit riziko,.V budoucnosti poroste počet mladých lidí, kteří budou velice zklamáni, protože se domnívali, že kondomy je před virem HIV ochrání. Holá pravda je že kondomy sex bezpečný nezaručí .Jak je to možné?
1. Mohou být špatné kvality nebo staré.
2. Mohou se protrhnout.
3. Mohou být špatně použity.
4. Mohou mít v sobě póry.
Kondomy mohou nebezpečí snížit ,ale ne odstranit Jedním z důvodů je, že lidská spermie je tak malá, že může i proniknout pórovitostí kondomu, když si uvědomíme, že virus HIV je 450krát menší než spermie a může být přenesen ve spermii nebo poševní tekutinou, pochopíme, že i s kondomem je riziko velké. Kondomy mohou učinit sex bezpečnějším, nikoli však bezpečným . Proto nepřekvapují zprávy o rostoucím počtu lidí infikovaných virem HIV navzdory pečlivému používání kondomů. Proto není divu že se vyskytují zprávy o tom ,že i partneři kteří použily při sexu kondom se nakazily virem AIDS\HIV .Kondomy bezpochyby zachránily tisíce lidí před smrtí. Pokud se kondom správně používá, může nesporně riziko onemocnění AIDS omezit, ale jak zprávy ukazují, nemůže je odstranit. To však vůbec není pravda! Vzdělávání a osvěta v této oblasti je spojena s obrovskou zodpovědností a naše kondomová kultura k velké zodpovědnosti nevede. Pamatujte si, že bez ohledu na to, co vám i v bezpečí, jestliže sám nejsi infikován a jsi věrný jednomu partnerovi a ani jeden z vás si nevpichuje drogy, jeden partner pro život, věrnost a oddanost - to je vůbec nejlepší rada jak se vyhnout AIDS. Panenství, cudnost, manželská věrnost. To je životní styl, který dnes přijímá mnoho mladých lidí .
Kde hledat pomoc: Národní linka prevence A IDS: 800/144444 AIDS centrum-MUDR.S.S nopková FN – inf.klinika Sokolová 581 63910 Brno Aids centrum Brno , infekční klinika Fakultní nemocnice Jihlavská 20 tel.547192276 |